Chorwacka Mali Brijun: pierwsze wycieczki po długiej przerwie

Park Narodowy Brijuni obejmuje wyspy Veli Brijun, Mali Brijun i kilka innych mniejszych wysepek. Choć znaczny obszar tego miejsca był dostępny dla zwiedzających, niedostępna była niezamieszkana wyspa Mali Brijun.

W 2023 roku we wrześniu została jednak otwarta dla turystów. Organizowane są jednodniowe wycieczki, które w przyszłym roku rozpoczną się już od wiosny i będą trwały przez cały sezon.

Reklama

Cała infrastruktura tego miejsca została odnowiona, łącznie ze starymi wojskowymi obiektami. Dzięki nowemu projektowi wyspa została przygotowana dla zwiedzających. Aktualnie stanowi swojego rodzaju muzeum na świeżym powietrzu.

Reklama

Chorwacja: Co znajduje się na wyspie?

Mali Brijun to wyspa o niewielkiej powierzchni przekraczającej 108 hektarów. Linia brzegowa wynosi ponad 8 km. Nie jest ona zamieszkała, całość stanowi obiekt turystyczny.

Na jej terenie znajduje się Twierdza Wojskowa Minor, czyli największy fort austro-węgierski na wybrzeżu Adriatyku. Powstała w XIX wieku, a jej głównym celem była ochrona portu marynarki wojennej. Od wielu lat na terenie fortu odbywały się letnie przedstawienia Teatru Ulyssesa, co ma miejsce do dzisiaj i jest jedną z atrakcji wyspy.

Ponadto dostępna jest ścieżka edukacyjna "Kamienne historie Brijun". Podczas 2,5-kilometrowego spaceru turyści mają okazję zobaczyć, jak wykorzystywany jest kamień. Na trasie prowadzącej do portu znajduje się 15 tablic informacyjnych. Ponadto przygotowano zacienione miejsca, w których można usiąść i odpocząć. Ścieżka pozwala na przyjrzenie się nietkniętej przez człowieka przyrodzie, ponadto zobaczyć można kamieniołomy i fortyfikacje znajdujące się na wyspie.

Reklama

Otwarcie wyspy poza sezonem

Choć wyspa nie była dostępna dla turystów przez tak długi czas, nie można było rozpocząć wycieczek w sezonie. Rzeczniczka Parku Narodowego Brijuni podkreśla, że otwarcie było możliwe dopiero poza sezonem, ponieważ konieczne jest zwiększenie liczby pracowników. Choć nadal ich brakuje – od specjalistów z branży hotelarskiej, po edukatorów – w tym momencie roku ich liczba jest wystarczająca.

Gdzie leży Mali Brijun?

Na wycieczkę do Mali Brijun mogą udać się na przykład osoby przebywające w Puli. Jest to jedna z bliżej znajdujących się miejscowości. Wycieczki z kolei rozpoczynają się z miejscowości Fažana.

Park Narodowy Brijuni znajduje się wzdłuż południowo-zachodniego wybrzeża Istrii na Morzu Adriatyckim.