Teoretycznie w podróż z dzieckiem można się wybrać w dowolne miejsce na kuli ziemskiej. Pomijając podróż w ewidentnie niebezpieczne z różnych względów rejony czy przeciwskazania, np. zdrowotne. Do każdej, nawet najmniejszej wyprawy trzeba się jednak odpowiednio przygotować.

Reklama

Przed podróżą z dzieckiem. Niezbędnik

Planowanie to podstawa. Najlepiej zrobić sobie listę potrzebnych rzeczy na długo przed wyjazdem. Można ją podzielić na kilka części, np. dokumenty, ubranka, pielęgnacja, żywienie, zdrowie. Wiele zależy też od wieku dziecka. Dla niemowlaka potrzebna nam będzie butelka ze smoczkiem, dla starszych dzieci bidon na ulubione napoje. Bez względu na wiek warto pomyśleć o spakowaniu ulubionej maskotki dziecka do podręcznego bagażu.

Aktualny paszport lub dowód osobisty to dokumenty, o których w gorączce wakacyjnej już niejednemu zdarzyło się zapomnieć. Kolejne to książeczka zdrowia dziecka i zaświadczenie o szczepieniach. Trzeba również pamiętać o wykupieniu ubezpieczenia zdrowotnego lub wyrobić sobie odpowiednio wcześniej kartę EKUZ. Ładowarka i power bank zagwarantują wam, że zawsze będziecie w zasięgu.

Reklama

Bez względu na klimat i prognozę pogody warto spakować ubrania zarówno z krótkim, jak i długim rękawem. Nawet w ciepłych krajach wieczory i noce mogą nas zaskoczyć niemiłym chłodem. W przypadku niemowlaków trzeba oczywiście zabrać pieluchy. Przynajmniej na czas podróży, zapasy możemy uzupełnić na miejscu. Nie zapominajmy o kilku zestawach na zmianę. Jak wiadomo, dzieci uwielbiają się brudzić. To samo dotyczy obuwia. Trochę miejsca w walizce warto przeznaczyć na ulubione przedmioty pociechy. Nawet jeśli będzie to ręcznik plażowy, choć takie zestawy bez problemu kupimy w każdym mieście.

Rodzinne wakacje zapewnią nam wiele niezapomnianych momentów. Przed podróżą trzeba się jednak do niej dobrze przygotować / Shutterstock

Podróżna apteczka i kosmetyczka

Oby nie była potrzebna, ale podręczna apteczka być musi. Przede wszystkim trzeba spakować do niej leki, o ile takie są, które na stałe przyjmuje nasze dziecko. W apteczce podróżnej powinno się także znaleźć miejsce na środki przeciwbólowe, przeciw biegunce, plastry i inne materiały opatrunkowe, krem na oparzenia, środek przeciwko insektom i na ukąszenia, Przed podróżą warto sprawdzić, czy region, do którego się wybieramy, nie jest siedliskiem kleszczy lub innych nieprzyjemnych stworzeń.

Jeżeli jeszcze nie przetestowaliśmy, warto mieć także coś na chorobę lokomocyjną. W przypadku alergików — także ich leki oraz ich kosmetyki np. szampon do włosów. Nie zapominamy o kremach z odpowiednim filtrem UV. Pod ręką lepiej trzymać chusteczki nawilżane. Na pewno się przydadzą.

Warto zadbać o to, by podczas podróży dzieci miały się czym zająć / Shutterstock

Akcesoria w podróży z dzieckiem. Atrakcje

Im mniejsze dziecko, tym więcej trzeba spakować. Jeśli dziecko jest małe, niezbędne mogą się okazać akcesoria do jedzenia i picia czy jednorazowe śliniaki. Unikniesz prania i nerwów już podczas podróży.Dobrze sprawdza się także kubek niekapek. Komfort podróży zapewni dziecku jego ulubiona maskotka, a nawet poduszka czy kocyk.

Jeżeli wybieracie się w dłuższą trasę, zaplanujcie już wcześniej, jakie atrakcje można będzie zapewnić dziecku podczas podróży. Jeżeli jest na to miejsce i czas, można zabrać ze sobą jakieś gry albo po prosty zabawić się w skojarzenia czy 10 pytań. Idealnie byłoby także zaplanować przystanki w miejscach atrakcyjnych dla dziecka. Po drodze na pewno traficie na jakieś ZOO, aquapark, parki rozrywki, muzeum zabawek czy nawet plac zabaw z parkiem linowym. I dla dorosłych będzie to też wyczekiwana chwila odpoczynku.